004. LXX Sesja Rady Miasta Bielsk Podlaski – nowe stawki podatków


10. Podjęcie uchwały w sprawie określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości.

Przewodniczący odczytał stanowiska poszczególnych komisji.

S.Charyton zapytał o rozdysponowanie środków z subwencji i obligacji. Wyraził nadzieje, że zgodnie z obietnicami wyborczmi zostaną przydzielone dodatkowe pieniądze w 2024 r. Czy są już pomysły na ich wydanie.

B.Mrozkowiak zaproponowałem, aby odbywały się spotkania z przedsiębiorcami, tak jak w innych samorządach. Moglibyśmy poznać argumenty również drugiej strony tj. przedsiębiorców, gdyż stanowisko burmistrza poznaliśmy, a przedsiębiorców nie.

P.Wawulski zwrócił uwagę na fakt, że mniejsza kwota uzyskana z podatków pośrednio wpływa na zmniejszenie subwencji rządowej dla samorządu. Wyraził zaniepokojenie, jeśliby podwyżka podatków mogła ograniczyć działalność przedsiębiorców. Poparł inicjatywę spotkania się z przedsiębiorcami.

D.Karniewicz oceniła wzrost podatku jako umiarkowany. Zwróciła uwagę, że podatek płaci się bez względu na to przy jakiej ulicy się mieszka. Chodzi oczywiście o stan nawierzchni, chodnik, oświetlenie.

P.Ostaszewski przypomniał, że pandemia, inflacja spowodowała duże trudności dla przedsiębiorców. Wyraził obawę, że samorządowcy mają trudność w podjęciu decyzji.

I.Kołos obawia się, że każda podwyżka podatków może spowodować zmniejszenie zatrudnienia. Również zauważyła, że niektórzy mieszkańcy płacą duże podatki, gdyż mają budynki gospodarcze od których są wysokie stawki w zestawieniu ze stawkami za mieszkanie, czy dom. Również zauważyła brak rozmów z przedsiębiorcami.

E.Falkowski zapytał, czy podatek można zróżnicować ze względu na dzielnicę, w której się mieszka.

A.Żukowski wyraził obawy, że skutki będą szczególnie duże dla małych przedsiębiorców.

T.Sulima stwierdził, że podatek nie wzrasta dużo. Przyrównał go do wysokości opłaty z tytułu użytkowania wieczystego.

J.Borowski udzielił odpowiedzi na pytania zgłoszone przez radnych. Podatków nie można różnicować ze względu na miejsce, ale uprzedził, że w trudnej sytuacji dla przedsiębiorców mogą oni składać odpowiednie wnioski, aby umorzyć, zmniejszyć, rozłożyć na raty itp… W jego ocenie podwyżka podatku nie równoważy nawet skutków inflacji.

D.Karniewicz przywołała przypadki różnego traktowania mieszkańców w takich samych sytuacjach – w zakresie wykończenia podjazdów przy tych samych ulicach.

I.Kołos poruszyła podobny problem jak przedmówczyni. Pytała czym spowodowane jest zróżnicowanie stawki za budynek mieszkalny w porównaniu z budynkiem gospodarczym.

E.Falkowski pytał o chodnik na ul. Grunwaldzkiej.

J.Borowski udzielał wyjaśnień na powyższe pytania i wątpliwości radnych.

I.Kołos pytała, czy można zmniejszyć podatek od budynków gospodarczych.

J.Borowski potwierdził, że zróżnicowanie stawki na budynki mieszkalne i gospodarcze jest obowiązujące w całej Polsce.

Przystąpiono go głosowania. Uchwała została przyjęta. Wielu radnych wstrzymało się od głosu.

Wyniki głosowania imiennego w sprawie: Podjęcie uchwały w sprawie określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości.

11. Podjęcie uchwały w sprawie określenia wysokości stawek podatku od środków transportowych.

Dyskusji w sprawie podatku od środków transportowych już nie było. Przystawiono do głosowania. Wynik był bardzo podobny do poprzedniego.

Wyniki głosowania imiennego w sprawie: Podjęcie uchwały w sprawie określenia wysokości stawek podatku od środków transportowych.

J.Borowski podziękował za przegłosowanie powyższych uchwał.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Z przyczyn technicznych zostałem zmuszony do zmiany struktury linków co oznacza wygaśnięcie starych linków w zakładkach i wpisach. Z tego powodu należy usunąć dotychczasowe zakładki i utworzyć nowe. Przepraszam za utrudnienia.

X