002. Dotacja dla Pływalni Miejskiej „Wodnik”


7. Podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie ustalenia jednostkowej stawki dotacji przedmiotowej na 2023 rok dla samorządowego zakładu budżetowego Pływalnia Miejska „Wodnik”.

Nie jest głównym problemem cała ta sprawa zwiększenia dotacji dla pływalni, ale sytuacja do jakiej doprowadził burmistrz. Postawił radę miasta w sytuacji bez wyjścia, a jednocześnie sam nie musi podejmować niepopularnych decyzji. Udowodnił radnym kto tu rządzi.

Ponadto nie rozwiązano żadnego z istniejących i dyskutowanych problemów. Dalej jest, jak było. Do grudnia wystarczy pieniędzy z dotacji. Na początku przyszłego roku będzie nowy budżet i również na jakiś czas starczy. Natomiast w kwietniu/maju będą wybory. Niech się martwi ten co wygra.

W takim kontekście należy spojrzeć na poniższą relację.

Niestety nagranie zawiera tylko głos. Obraz z przyczyn niezależnych ode mnie jest stały. Uczestnicząc w obradach mogę nagrywać tylko zdalnie, a więc nie mam pełnej kontroli nad tym jak ono przebiega.

Przewodniczący wprowadził radnych w temat projektu uchwały w sprawie dotacji dla pływalni “Wodnik”. Uchwała w sprawie dotacji oczywiście istnieje już od dawna, lecz ze względu na wzrost kosztów, liczby osób korzystających z pływalni burmistrz wyszedł z inicjatywą zmiany wysokości dotacji. Zaskakujące jednak, że w tak pilnym terminie.

Sesja odbyła się we wtorek, a radni otrzymali projekt uchwały dzień wcześniej tj. w poniedziałek przed sesją w godzinach południowych. W tej sytuacji nie mieli możliwości przeanalizowania projektu. Tym bardziej, że burmistrz nie udostępnił analizy, na którą się powoływał. Odważę się na sformułowanie tezy, że takiej analizy nawet nie zrobił, a jedynie powołując się na nią chciał uwiarygodnić swoje stanowisko.

Przewodniczący otworzył dyskusję.

P.Wawulski zaproponował, aby pierwszy wypowiedział się dyrektor pływalni.

I.Kołos prosiła, aby dyrektor powiedział co się stanie jak nie będzie zwiększenia dotacji.

Dyrektor pływalni uzasadniał konieczność zwiększenia dotacji. W jego ocenie jej brak spowoduje zamknięcie działalności.

Dyrektor mówił bardzo ogólnie, żadnych szczegółów ani konkretów.

P.Ostaszewski zwrócił uwagę na szybki tryb przedłożenia projektu. Zadał dyrektorowi kilka konkretnych pytań dotyczących wzrostu energii, kosztów osobowych itp. Niestety dyrektor nie był w stanie odpowiedzieć.

D.Karniewicz dopytywała o ewentualne zagrożenia w realizacji projektów w związku z kłopotami finansowymi pływalni.

P.Wawulski przypomniał, że miesiąc temu była już informacja o kłopotach pływalni. Stwierdził, że przez miesiąc nic się nie działo, a teraz w trybie więcej niż pilnym wrzucony zostaje projekt. Zapytał dyrektora czy przyznanie dotacji wystarczy na zamknięcie tego roku.

I.Kołos zgłosiła zaniepokojenie z powodu braku pieniędzy na wypłatę dla pracowników.

B.Mrozkowiak wyraziłem dużą dezaprobatę z powodu przesłania projektu na niecałe 24 godziny przed sesją. Domagałem się, aby przed kolejnym zasileniem pływalni przedstawiony został program naprawczy. Dopiero po jego przyjęciu powinno się zasilać pływalnię. Uprzedziłem, że będą chciał zobaczyć analizę stanu finansów pływalni. Domagałem się zapewnienia czy analiza pozwala sądzić, że kwota dotacji wystarczy na zabezpieczenie pływalni do końca roku.

E.Falkowski zapytał czy przez miesiąc wypracowano już jakąś koncepcję. Dlaczego burmistrz nie podjął próby rozmowy z radnymi, nie uprzedził o zagrożeniu.

K.Grygoruk pytał, czy dotacja jest tylko na wydatki bieżące, jak będzie dalej funkcjonowała pływalnia, co dalej z karnetami. Mówił o potrzebie remontu obiektu.

J.Borowski potwierdził, że dotacja zabezpieczy funkcjonowanie pływalni do końca roku i jest dopłatą do każdego biletu. Wyjaśniał, że nic takiego się nie działo, żeby ten punkt wprowadzić wcześniej. Brak zwiększenia dotacji spowoduje zamknięcie pływalni. W przyszłym roku zakłada się, że pływalnia będzie nadal zakładem, choć uprzedził, że może być zmiana. Będą przecież wybory.

B.Mrozkowiak przypomniałem, jak dwa miesiące temu burmistrz zamieścił punkt obrad dotyczący projektu radnych bez materiałów tj. opinii prawnej i swego stanowiska. Teraz przecież też można było wcześniej zamieścić projekt, a pozostałe dokumenty później. Mielibyśmy czas, aby poznać temat.

Zapowiedziałem, że poprę przyznanie dotacji, jeśli burmistrz zobowiążę się, że za miesiąc przedstawi koncepcję programu naprawczego. Oczywiście powiedziałem co ja zrobię, a nie co zrobią pozostali radni. Ze względu na istniejące zagrożenie braku wypłaty dla pracowników pływalni nie mógłbym od nikogo domagać się, aby wstrzymał się od głosu lub był przeciwny.

Sam tak zdecydowałem, gdyż deklarowałem, że nie będę radnym bezwolnym, nie pozwolę na manipulację i głosowanie pod presją.

P.Wawulski odniósł się do wypowiedzi burmistrza, która nic nie wyjaśniała. Ocenił, że dotacja jest przeznaczona tylko na przetrwanie pływalni.

J.Borowski potwierdził, że analiza (wyliczenia) została przeprowadzona rzetelnie. W odpowiedzi na mój warunek zapowiedział, że analizy nie może przedstawić, gdyż nie wie dokładnie jakiej oczekuję. Wymienił w jakich formach mogłaby działać w przyszłości pływalnia.

B.Mrozkowiak odniosłem się do wątpliwości burmistrza, co miałaby zawierać analiza dotycząca wyboru formy dalszego funkcjonowania pływalni. Potwierdziłem, że żadnego wniosku nie będę składał w sprawie analizy, gdyż inicjatywa powinna wyjść od burmistrza, który wie, jak to zrobić i ma zespół pracowników, którzy mogą to zrobić.

To burmistrz jest gospodarzem, a radni jedynie od oceny jak to robi.

K.Grygoruk zapytał, czy dyrektor ma pomysł na dalsze funkcjonowanie pływalni.

E.Falkowski chciał dowiedzieć się co nie zostanie zrealizowane tzn. z jakiego zadania przesuniemy środki na zwiększenie dotacji.

Dyrektor pływalni zapewniał, że wzrosła ilość osób korzystających z pływalni. Wprowadził wiele organizacyjnych zmian, podejmował remonty na miarę możliwości. Do trudnej sytuacji doprowadziła pandemia. Uprzedził, że w styczniu będą również płatności z tytułu działalności pływalni.

K.Grygoruk odniósł się do wypowiedzi dyrektora.

P.Ostaszewski powtórzył pytania i poprosił o odpowiedź. Zauważył, że dotacja nie wystarczy na wszystkie kłopoty, gdyż płatności będą również realizowane w styczniu za grudzień. Prosił o analizę co dalej.

Dyrektor odpowiadając stwierdził, że nie zwiększyło się zatrudnienie, a jedynie wzrosły wydatki dla instruktorów, gdyż będzie więcej grup. Oświadczył, że w zeszłym roku złożył wniosek o przekształcenie.

P.Ostaszewski ponownie poprosił o odpowiedź na swoje pytania.

Dyrektor zobowiązał się odpowiedzieć pisemnie.

B.Mrozkowiak wyraziłem zdziwienie, że wniosek o przekształcenie był w zeszłym roku, a my teraz się o nim dowiadujemy. Poprosiłem o dodatkowe informacje. Jaki był los tego wniosku?

Dyrektor poinformował, że wniosek był w zeszłym roku we wrześniu, sprawa została odsunięta. Przypomniał, że wniosek był poruszany na sesji w listopadzie zeszłego roku.

B.Mrozkowiak poprosiłem burmistrza o informację o przyczynach zaniechania realizacji wniosku.

J.Borowski potwierdził, że wniosek potraktowano normalnie i uznano, że zmiana formy funkcjonowania dla budżetu nie jest korzystna. Przesunięto jego rozpatrzenie na kolejny rok. Stwierdził, że basen nigdy nie będzie zarabiał. Tłumaczył zasady jego funkcjonowania.

Burmistrz chyba zapomniał, że radni nie oczekują, że przestaniemy dopłacać do basenu. Problemem jest to, że robi się to tak późno, w tak ekspresowej formie, dopiero w sytuacji zagrożenia płynności zakładu.

B.Mrozkowiak domagałem się, aby burmistrz zawsze informował o tego rodzaju sprawach, a szczególnie, gdy mogą wyniknąć tego rodzaju zagrożenia. W takich sytuacjach nie należy nic odkładać na później.

Przewodniczacy poddał projekt uchwały pod głosowanie. Uchwała została podjęta.

Wyniki głosowania imiennego w sprawie: Podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie ustalenia jednostkowej stawki dotacji przedmiotowej na 2023 rok dla samorządowego zakładu budżetowego Pływalnia Miejska „Wodnik”.

Oczywiście dobrze się stało, że rada zgodziła się na dotację, gdyż w przeciwnym razie pracownicy nie otrzymaliby być może wynagrodzenia.

Problemem nie jest zwiększenie dotacji dla pływalni, ale sytuacja do jakiej pozwolił doprowadził burmistrz. Postawił radę miasta w sytuacji bez wyjścia i jednocześnie sam nie musi podejmować niepopularnych decyzji. Udowodnił radnym kto tu rządzi.

Ponadto nie rozwiązano żadnego z istniejących i dyskutowanych problemów. Dalej jest, jak było. Do grudnia wystarczy pieniędzy z dotacji. Na początku przyszłego roku będzie nowy budżet i również na jakiś czas starczy złotówek. Natomiast w kwietniu/maju będą wybory. Zatem niech się martwi ten co wygra.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Z przyczyn technicznych zostałem zmuszony do zmiany struktury linków co oznacza wygaśnięcie starych linków w zakładkach i wpisach. Z tego powodu należy usunąć dotychczasowe zakładki i utworzyć nowe. Przepraszam za utrudnienia.

X