002. Czym chce zajmować się samorządowiec w sejmie


Kolejna odsłona planów kandydata Komitetu Wyborczego KO.

Każdy jest świadomy czym jest sejm, a czym samorząd. W izbach parlamentarnych o wyborach decydują inne czynniki niż w samorządzie. Tam jest na pierwszym miejscu polityka.

Program wyborczy kandydata z Bielska Podlaskiego to typowy przykład jak myśli samorządowiec z powiatowego miasta. Chciałby uzdrowić samorząd, służbę zdrowia, oświatę itp. Czyli obietnice, że wszystko będzie lepiej. Co to za program, żadnego konkretu?

Teraz będąc burmistrzem może o czymś decydować? Którą drogę wyremontować? Czy wybudować dom kultury czy kino, a może fontannę lub tężnię itp. W sejmie obowiązują inne mechanizmy.

Taki program wyborczy to tylko dowód, że wyborców traktuje jako mało wnikliwych.

Podobnie takie zjawisko mogliśmy zaobserwować cztery lata temu. Proszę przejrzeć program wyborczy jego koleżanki partyjnej – kandydatki z tamtego czasu, która również startowała z 11 pozycji. Jej program opisywałem cztery lata temu na stronie 01. Program wyborczy kandydata do sejmu z Bielska. Również chciała usprawnić służbę zdrowia, wzmocnić samorząd, stworzyć przyjazną szkołę….

Poniżej jej ulotka sprzed czterech lat:

Teraz zestawmy te deklaracje z tegorocznymi obietnicami kandydata na posła. Czym on chce zajmował się w sejmie?

O jego szczegółowym programie pisałem już na stronie 001. Kto ma program wyborczy, a kto postulaty, ale na ulotce jest więcej obietnic. Jak chociażby te:

Głos doświadczonego człowieka z stąd” działającego w ramach Koalicji Obywatelskiej (PO) nie wzbudza mojego zaufania, gdyż pamiętam co ludzie z tego ugrupowania zrobili dla Podlasia w latach 2007 – 15. Jak rozwijał się region, a szczególnie małe miasta? Jak wstrzymali budowę drogi Via Carpatia? Jak działała komunikacja publiczna? Jakie środki na inwestycje były kierowane do samorządów? Można wyliczać dużo takich zaniechań. Ponadto wydaje mi się, że w sejmie nie opracowuje się takich strategii, o których pisze kandydat, a raczej na poziomie województwa – marszałka.

Nie chciałbym również, aby burmistrz kandydujący do Sejmu RP wzmacniał samorząd. Oto tylko kilka przykładów jego działań na poziomie gminy.

Jak udostępnia informację publiczną 009. Sąd wydał wyrok

Jak wspomaga inicjatywy mieszkańców- 04 Transmisji z komisji nadal nie ma

Jak nadzoruje spółki – 004. Wystąpienie pokontrolne NIK dotyczące MPEC

Jak realizuje hasło – przejrzystość działania – 002. Burmistrz nie chce uzasadnień do uchwał

Jak ustanawia prawo i planuje budżet – 003. Planowanie budżetu na 2024 rok

Już tylko to ujawnia jakie cele mu przyświecają.

Pełna samodzielność finansowania samorządu, jakiej chce kandydat, nie jest dobrym rozwiązaniem. Wyobraźmy sobie na co poszłyby pieniądze, gdyby o wszystkim decydował burmistrz. Z pewnością przed wyborami mielibyśmy dużo efektownych deklaracji.

Niestety rada miasta nie jest organem mogącym przejąć kontrolę nad zarządzaniem budżetem. Nie dysponuje takimi narzędziami ani kanałami informacyjnymi. Obecny system zasilania samorządów zapewnia samodzielne finansowanie na bieżące funkcjonowanie i niewielkie inwestycje. Natomiast te większego kalibru są finansowane poprzez akceptację wniosków składanych przez samorząd na środki rządowe jak i te z programów unijnych. Lepiej niech tak zostanie. Nie ma gwarancji, że każdy burmistrz jako priorytet będzie traktował inwestycje w infrastrukturę. Upiększać miasto powinno się dopiero po wybudowaniu dróg i instalacji.

Nasz kandydat zapowiada również reformę edukacji. Powołuje się na cyt. “Wiem o tym, ponieważ jako Burmistrz Miasta zarządzam 4 przedszkolami i 4 szkołami podstawowymi.”

Ale czy wspomniał, w jakim zakresie zarządza tymi szkołami. Na jakie sprawy ma wpływ?

Otóż zdania gminy dość przystępnie zostały opisane w artykule Czym się zajmuje samorząd terytorialny – GazetaPrawna.pl

Wynika z nich, że do zadań gminy należy między innymi:

edukacja publiczna – gmina tworzy i likwiduje przedszkola, szkoły podstawowe i gimnazja. Ponadto wójt/burmistrz/prezydent miasta jest organem prowadzącym tych podmiotów, m.in powołuje i odwołuje dyrektora szkoły, czy ocenia jego pracę. Gmina jest odpowiedzialna także za ustalanie sieci publicznych szkół i przedszkoli oraz sprawuje nadzór nad wypełnianiem obowiązku szkolnego.

Czyli mówiąc w dużym uproszczeniu zajmuje się materialnym zabezpieczeniem funkcjonowania przedszkoli, szkół podstawowych oraz w ograniczonym zakresie sprawami organizacyjnymi. Nie ma natomiast wpływu na program kształcenia i organizację systemu edukacji, gdyż tym zajmuje się MEN.

Kandydat już chyba sam zapomniał co się działo całkiem tak niedawno w szkołach którymi “zarządzał”.

09. Dyrektor SP 5 przeprasza wicedyrektora

01. Skarga w sprawie likwidacji gimnazjum

Chyba, że po wygranych wyborach zostanie Ministrem Edukacji i Nauki. Ale do tego czasu musi uzupełnić wykształcenie.

c.d.n.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Z przyczyn technicznych zostałem zmuszony do zmiany struktury linków co oznacza wygaśnięcie starych linków w zakładkach i wpisach. Z tego powodu należy usunąć dotychczasowe zakładki i utworzyć nowe. Przepraszam za utrudnienia.

X